Ciekawostki, bierze olej, branie oleju, pomiar ciśnienia sprężania, kompresja silnika, próba olejowa | Dodatki do oleju, silnika, skrzyni biegów, paliwa

Porady i ciekawostki

PORADA NR 1:


POMIAR CIŚNIENIA SPRĘŻANIA

Cel pomiaru:
Stan techniczny górnej części silnika, bez jego demontażu, można ocenić na podstawie ciśnienia sprężania w cylindrach.
Pomiar ciśnienia sprężania silnika służy do ogólnego sprawdzenia stopnia zużycia: tłoków, pierścieni tłokowych, gładzi cylindra oraz przylgni zaworów i ich gniazd.
Pomiar ciśnienia sprężania pozwala również ocenić stan uszczelki pod głowicą i wykluczyć lub potwierdzić jej uszkodzenie.

 

 

 

 

 

 

 

Jak wykonać pomiar ciśnienia sprężania?

Pomiary ciśnienia sprężania należy wykonać przy zachowaniu następujących warunków wstępnych:

 • Sprawdzone i w razie potrzeby wyregulowane luzy zaworowe.
 • Sprawny rozrusznik.
 • W pełni naładowany akumulator w celu uzyskania minimum 150÷200 obr./min wału korbowego.
 • Silnik rozgrzany do temperatury eksploatacyjnej (co najmniej 70 oC. przez cały czas pomiaru).

Ciśnienie sprężania mierzy się na wszystkich cylindrach według metodyki:

 1. Odłączamy układ wtryskowy (wtryskiwacze) - jeżeli nie jest to nazbyt utrudnione. Układ zasilania paliwa można w wielu przypadkach rozłączyć również wymontowując bezpiecznik zasilania elektrycznego pompy paliwa.
 2. Odłączamy układ zapłonowy i wykręcamy wszystkie świece (przed wykręceniem świec warto oczyścić gniazda świec za pomocą sprężonego powietrza).
 3. W celu usunięcia resztek mieszanki paliwowej z cylindrów przez kilka sekund przy użyciu rozrusznika wprowadzamy w ruch układ tłokowo-korbowy.
 4. W otwór gniazda świecy pierwszego cylindra (od strony rozrządu) wciskamy (lub wkręcamy) końcówkę przyrządu do pomiaru. Przy użyciu rozrusznika wprowadzamy w ruch układ tłokowo-korbowy do chwili, gdy wskazówka manometru zajmie skrajne położenie i nie przestanie się przesuwać (maksymalne ciśnienie). Podczas pomiaru przepustnice muszą być całkowicie otwarte (pedał przyśpieszenia wciskamy do oporu).
 5. Analogicznie dokonujemy pomiarów w pozostałych cylindrach.
 6. Czynności należy wykonać szybko, by nie dopuścić do wystudzenia silnika.
 7. Opcjonalnie wykonujemy próbę olejową.

PRÓBA OLEJOWA:

Cel pomiaru:
Próba olejowa pozwoli określić rodzaj nieszczelności, zużycia w silniku.

Dla cylindrów, w których stwierdzono zbyt niskie ciśnienie sprężania przeprowadza się dodatkowo tzw. próbę olejową, aby sprawdzić, czy przyczyną tego jest zużycie pierścieni i gładzi cylindrowej czy też źródłem nieszczelności są zawory lub uszczelka pod głowicą. Próba olejowa polega na tym, że do cylindrów w których stwierdzono zbyt niskie ciśnienie sprężania, wstrzykuje się niewielką ilość oleju silnikowego (5 ml) i ponownie mierzy ciśnienie.

Próbę olejową mierzy się według metodyki:

 1. Powtarzamy pomiary, wlewając bezpośrednio przed pomiarem (30 sek.) oddzielnie do każdego cylindra po 5 ml oleju silnikowego (takiego jaki jest używany w silniku - oczywiście świeżego).
 2. Utrzymujemy powtarzalności przez m.in. systemowy pomiar (najpierw pomiary 1,2,3,4.. cylindra na sucho potem pomiar z olejem w tej samej kolejności).
 3. Czynności należy wykonać szybko, by nie dopuścić do wystudzenia silnika.


PORADA NR 2:


Ściągnij darmowy poradnik: "
"Jak jeździć ekonomicznie i zmniejszyć zużycie paliwa"?

Poznaj 9 SEKRETÓW EKONOMICZNEJ JAZDY SAMOCHODEM.
Format PDF, 16 stron cennej wiedzy.

 


PORADA NR 3:


Ściągnij darmowy poradnik: "Remont silnika - jak go uniknąć, na czym polega i ile kosztuje?"

Dowiedz się, jak użytkować samochód, by ograniczyć zużycie silnika i uniknąć kosztownego remontu.
Format PDF, 18 stron cennej wiedzy.  

Poradnik remont silnika  


PORADA NR 4:

Ściągnij darmowy poradnik: "Naprawa skrzyni biegów - na czym polega, ile kosztuje i jak jej uniknąć?". Format PDF, 16 stron cennej wiedzy.

Poradnik naprawa skrzyni biegów  


PORADA NR 5:

Ściągnij darmowy poradnik: "Przygotowanie auta na wiosnę, wreszcie robi się cieplej". 
Dokonaj wiosennego przeglądu auta.
Format PDF, 7 stron cennej wiedzy.

Poradnik przygotowanie auta do wiosny


PORADA NR 6:

Ściągnij darmowy poradnik: "Hałasujące hydrauliczne popychacze zaworów.". 
Dokonaj diagnozy stanu technicznego popychaczy zaworowych.
Format PDF, 11 stron cennej wiedzy.

Poradnik hydrauliczne popychacze zaworów


PORADA NR 7:

Ściągnij darmowy poradnik: "Turbosprężarki - zasady prawidłowej eksploatacji". 
Format PDF, 23 strony cennej wiedzy.

Poradnik turbosprężarka regeneracja


PORADA NR 8:

Każdy demontaż i powtórny montaż zespołu czy podzespołu, w którym współpracują ze sobą części, pociąga za sobą określone skutki: powtórny, nie zawsze pożądany i prawidłowy proces docierania już dotartych (ukształtowanych, z ustaloną teksturą) części, tym bardziej w przypadku wymiany jednej ze współpracujących części. Konieczność wymiany uszkodzonych na skutek demontażu elementów (np. śrub) i uszczelek. Najczęściej wymianę większej liczby elementów niż wynika to z weryfikacji zespołu. Powoduje to w konsekwencji skrócenie okresu eksploatacji zespołu, w porównaniu z niedemontowanym (chodzi o części nieuszkodzone awaryjnie). Przykładem może być naprawa przekładni głównej np. w PF126, w której nie sposób w trakcie wymiany łożysk, ustawić koła w ich pierwotnym, już dotartym złożeniu. Wzajemne położenie kół przekładni hipoidalnej ma fundamentalne znaczenie dla jej trwałości.
Wniosek: przy wymianie awaryjnie uszkodzonego elementu w zespole, należy się liczyć ze skróceniem okresu eksploatacji całego zespołu, jak też z większymi niż planowane kosztami naprawy. Przy naprawach należy wymieniać pary współpracujących elementów, co ma np. miejsce w przewidywanych przez producenta urządzeń, naprawach głównych. Innym rozwiązaniem jest naprawa i regeneracja części bez demontażu, co dotychczas należało do zagadnień SF, a co obecnie umożliwia technologia ceramizacji. Zjawiskiem godnym uwagi, jest to, że efektywność stosowania technologii ceramizacji, jest wyższa dla materiałów niższej jakości.


CIEKAWOSTKA NR 1:

Po zastosowaniu Ceramizerów® można pokonać nawet 500 km bez oleju w silniku (ściągnij film) .
Dowodem na to jest test przeprowadzony w obecności wielu pracowników Zawodowej Straży Pożarnej z Przasnysza.
Do testu użyto pojazdu - Polonez 1500 o przebiegu silnika około 129000 km.
Po około 3000 km od momentu aplikacji preparatu, został zlany olej z silnika.

W dniu 09.03.2005 r. pojazd pokonał na trasie Przasnysz – Szczytno - Przasnysz odległość 303 km. Następnego dnia kontynuowano jazdę bez oleju, pojazd przejechał odległość 206 km.
Po osiągnięciu celu - pokonaniu w sumie 509 km test został zakończony. Wciąż sprawny i funkcjonujący silnik zdemontowano i przekazano do dalszych badań.
Podczas testu pojazd zasilany był LPG, co tym bardziej pogłębiało ekstremalne warunki pracy silnika.
Podczas całego testu temperatura silnika nie przekraczała normy, tj. 90 oC.
Jazda odbywała się zarówno w mieście jak i poza miastem.
W jeździe poza miastem pojazd przemieszczał się ze średnią prędkością 80 km/h.
Wynik testu potwierdza skuteczność Ceramizerów®.


CIEKAWOSTKA NR 2:

Zachęcamy do obejrzenia programu Sonda (emisja w 1983 roku) w którym prezentowane i omawiane są funkcje oraz właściwości olejów.

 

 


CIEKAWOSTKA NR 3:

Roczne oszczędności wynikające z ewentualnego zastosowania Ceramizerów® do około 16 mln. samochodów osobowych w Polsce wynoszą: 4680000000 zł, w przybliżeniu 5 miliardów zł ( z tych oszczędności można by zbudować ponad 200 km autostrad / rocznie).

W rezultacie oszczędności największym beneficjentem będzie środowisko naturalne, ponieważ nie zużyjemy 560 000 000 litrów paliwa i 4 000 000 litrów oleju oraz nie wyemitujemy do atmosfery 2 128 000 ton CO2. Podane roczne oszczędności odnoszą się do 16 mln samochodów osobowych w Polsce.

Niniejsze oszczędności są w zasięgu tylko trzeba chcieć po nie sięgnąć...

Obliczenia:
Zakładamy, że średnio rocznie samochód pokonuje 15 tys. km i spala średnio 8 litrów benzyny / 100 km, to przy obecnych cenach benzyny 4,5zł /litr otrzymujemy kwotę kosztu paliwa - 5400 zł. / rok.  

 

 1. Przyjmujemy, że preparat zmniejsza zużycie paliwa o min 3% wówczas uzyskujemy oszczędności rzędu 160 zł / rocznie na 1 samochodzie. Jeżeli pomnożymy tę kwotę przez 1 mln. samochodów to otrzymamy, że nasi klienci oszczędzą rocznie 160 mln. zł, co daje ponad 35 mln. litrów zaoszczędzonego paliwa.
 2. Zmniejszenie min o 5% zużycia oleju daje szacunkowo oszczędności rzędu 7,5 zł / rocznie na 1 samochodzie. Jeżeli pomnożymy tę kwotę przez 1 mln samochodów to otrzymamy, że użytkownicy pojazdów oszczędzą rocznie 7,5 mln. zł, co daje ponad 250 tys. litrów zaoszczędzonego oleju.
 3. W wyniku zaoszczędzenia 35 mln. litrów benzyny nie zostanie wyemitowane do atmosfery CO2 (jako produkt spalania benzyny) w ilości 133000 ton. Przyjęto, że emisja 1 tony CO2 kosztuje 15 euro, czyli uzyskujemy globalne oszczędności rzędu 7 mln. zł, i co ważne stosując ceramizer® zmniejszymy efekt cieplarniany.
 4. Szacuje się, że zmniejszenie zużycia detali samochodu i wydłużenie trwałości pojazdu przyniesie oszczędności na remontach rzędu 150 zł rocznie na każdym samochodzie. Czyli dla 1 mln. samochodów uzyskujemy oszczędności rzędu 150 mln. zł.
 5. Ponadto uzyskujemy wzrost niezawodności mechanizmów, które przekładają się na wzrost bezpieczeństwa użytkowania pojazdu. Nawet po awaryjnym wycieku oleju samochód nadal zachowuje swoją sprawność i może pokonać odcinek nawet 500 km. Są to ważne korzyści szczególnie ważne w krytycznych sytuacjach, kiedy np. należy przewieźć poszkodowanych w wypadku lub w przypadku awaryjnego wycieku oleju dotrzeć do najbliższego zakładu naprawczego.
 6. Zakładając roczny średni przebieg samochodu wyniesie 15 tys. km oraz mając na uwadze trwałość warstwy ceramiczno-metalowej, która wynosi 70000 km, wówczas całkowity koszt (160 zł) stosowania Ceramizerów® rozkładamy na 5 lat. Czyli koszt stosowania ceramizerów do skrzyni biegów i silnika wyniesie tylko 32 zł rocznie dla 1 samochodu.

Dla 1 mln. samochodów roczny koszt stosowania preparatu wyniesie 32 mln. zł.  

Bilans dla 1 mln samochodów osobowych:
160 mln.zł - oszczędności ze zmniejszenia zużycia paliwa
7,5 mln.zł - oszczędności ze zmniejszenia zyżycia oleju
7 mln.zł - oszczędności ze zmniejszenia emisjii CO2
150 mln.zł - oszczędności na naprawach i remontach
-32 mln.zł - roczne koszty stosowania preparatu

W wyniku zastosowania ceramizerów® do 1 mln. samochodów - szacunkowe wymierne oszczędności wynoszą: 292,5 mln. zł (około 83,5 mln euro).
W rezultacie oszczędności największym beneficjentem będzie środowisko naturalne, ponieważ nie zużyjemy 35 000 000 litrów benzyny i 250 000 litrów oleju oraz nie wyemitujemy do atmosfery 133 000 ton CO2.
Podane wyniki odnosza się do 1 mln. samochodów osobowych

Zaufali nam