Jak zmniejszyć zużycie paliwa od 3 do 15%w krótkim czasie? | Dodatki do oleju, silnika, skrzyni biegów, paliwa

Gdzie kupić?

Mapa partnerów

Zaaplikuj w warsztacie

Mapa warsztatów

Jak zmniejszyć zużycie paliwa od 3 do 15%w krótkim czasie?

Zanim przejdziemy do kwestii zmniejszenia zużycia paliwa, warto najpierw zastanowić się nad tym, jak obliczyć spalanie samochodu. Dzięki tej informacji będziemy w stanie określić czy pobór paliwa jest na odpowiednim, zalecanym przez producenta poziomie, czy być może, z naszym samochodem dzieje się coś złego. Aby uzyskać jak najbardziej miarodajne informacje, można zastosować jeden z dwóch sposobów.

Sposób pierwszy

W momencie, gdy na Twojej desce rozdzielczej zaświeci się kontrolka rezerwy, wyzeruj okresowy licznik kilometrów. Następnie zatankuj określoną ilość paliwa, najlepiej na sprawdzonej stacji, i ruszaj w drogę. Gdy znowu zaświeci się rezerwa, zanotuj liczbę przejechanych kilometrów z okresowego licznika. Aby obliczyć średnie spalanie paliwa na 100 km, wystarczy ilość zatankowanego paliwa podzielić przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnożyć przez 100.

Sposób drugi

Jest to metoda uważana za znacznie dokładniejszą. Zacznij od zatankowania samochodu do pełna oraz tak, jak w przypadku poprzedniego sposobu, wyzeruj okresowy licznik kilometrów. Następnie ruszaj w drogę i w momencie, kiedy znowu zapali się rezerwa, zatankuj paliwo do pełna, najlepiej na tej samej stacji. Ilość zatankowanego paliwa podziel przez liczbę przejechanych kilometrów i pomnóż przez 100.

Jednak co w przypadku, jeśli nie jesteś zadowolony z wyniku? Poniżej prezentujemy parę rozwiązań.

Samochód spala za dużo? Sprawdź swój silnik!

Jeśli obliczanie zużycia paliwa masz już za sobą i wciąż wydaje Ci się, że na stacji paliw bywasz coraz częściej, być może warto zwrócić uwagę na działanie Twojego samochodu. Często za byt duże spalanie paliwa odpowiadają źle funkcjonujące mechanizmy. Sprawdź działanie Twojego układu hamulcowego, określ czy zbieżność i geometria kół jest prawidłowa oraz zbadaj, czy łożyska nie są zbyt mocno dokręcone. Poza tym często za problem nadmiernego spalania paliwa odpowiedzialne są takie usterki jak zabrudzony filtr powietrza, niesprawnie działający układ zapłonowy, uszkodzony termostat, niepoprawne ustawienie zaworów, rozrządu i zapłonu, nieszczelny układ wydechowy czy nawet odstające elementy nadwozia i nadmierne zużycie elementów trących.

Jeśli sprawdziłeś wszystkie wymienione mechanizmy i nie wykryłeś żadnych większych nieprawidłowości, pora przejść do oględzin silnika. Zbyt duże spalanie nierzadko spowodowane jest zużyciem silnika. W starszych modelach często można spotkać się z zużyciem pierścieni tłokowych oraz gładzi cylindrycznych. Tego typu usterki wpływają na zaniżenie ciśnienia sprężania oraz różnice pomiędzy poszczególnymi cylindrami, a co za tym idzie, zwiększają zużycie paliwa. Wówczas warto zastosować odpowiedni dodatek do paliwa. Jednak jeśli zastanawiasz się jaki dodatek do paliwa zastosować, w takim przypadku dobrze jest zainwestować w preparat, który będzie wpływał na długotrwałą regenerację mechanizmów. Preparat Ceramizer to przede wszystkim środek o wielofunkcyjnym działaniu. Nie musisz inwestować w dodatek do Diesla, czy dodatek do benzyny, ponieważ Ceramizer nadaje się do wszystkich rodzajów paliwa. Ceramizer CP kroztuje 17 zł i gruntownie oczyszcza układ zasilania paliwem, w tym jego newralgiczne miejsca podatne na awarie: końcówki wtryskiwaczy i grzybki zaworów. Warto rozważyć regularne profilaktyczne stosowanie tego dodatku, by cieszyć się lepszą kulturą jazdy i dynamiką pojazdu oraz oszczędzić na paliwie.

Proste sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa

Jeśli dokonałeś gruntownego przeglądu wszystkich mechanizmów samochodu, zakupiłeś odpowiednie dodatki do benzyny, ale Twój samochód nadal za dużo spala, warto zastosować parę prostych sposobów, które szybko pomogą Ci zmniejszyć zużycie paliwa.

Zrzuć balast

Należy pamiętać, że im większa masa samochodu, tym więcej będzie on spalał. Na wielkość auta nic nie poradzimy, jednak zawsze warto sprawdzić, jaki nadmiarowy ciężar możemy zlikwidować. Przyjrzyj się zawartości swojego bagażnika. Pamiętaj, że nie musisz wozić ze sobą pełnowymiarowego koła zapasowego, wystarczy lżejsza, dojazdowa wersja. Poza tym ciężki podnośnik i klucz warto zastąpić preparatem do uszczelniania kół, który jest dostępny w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym. Zwróć również uwagę na koła. Im więcej ważą, tym więcej spala Twój samochód, a jazda staje się coraz mniej komfortowa. Pamiętaj, że felgi aluminiowe są w rzeczywistości cięższe niż ich metalowe odpowiedniki. Ponadto warto również zwracać uwagę na ciśnienie Twoich opon. Ważne, by wynosiło ono dokładnie tyle, ile zaleca sam producent. W przypadku bardzo dużych tras warto nieco zwiększyć ciśnienie w tylnych kołach, zwłaszcza jeśli wieziesz ze sobą walizki, czy inne ciężkie przedmioty. Pamiętaj również o odpowiedniej szerokości opon. Tak samo, jak w przypadku ciśnienia, najlepiej po prostu zdać się na zalecenia producenta.

Opór powietrza

Brzmi to jak największa oczywistość, jednak podróżując z boxem czy przypiętymi rowerami często zapominamy o tym, że w ten sposób znacznie zwiększamy opór powietrza. Wówczas warto jechać nieco wolniej niż zwykle, co pomoże Ci zminimalizować zużycie paliwa. Opór powietrza zwiększa również otwarte okno (5%) oraz szyberdach (10%), dlatego podczas szybkiej jazdy lepiej zdecydować się na nawiew. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku różnego rodzaju odbiorników energii. Włączona klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa o około 10%, dlatego warto korzystać z niej w rozsądny sposób. Poza tym pamiętaj, że podgrzewanie szyby czy lusterka możesz wyłączyć od razu po rozmrożeniu. Zbyt długie działanie tego typu urządzeń jedynie niepotrzebnie zwiększa spalanie.

Ecodriving

Największą różnicę w ograniczaniu spalania paliwa możemy osiągnąć poprzez odpowiedni styl jazdy. Najlepiej jeździć na obrotach, przy których samochód spala najmniej paliwa. Poza tym warto unikać rwanej, przerywanej jazdy. Pamiętaj, że płynność podczas prowadzenia pojazdu to klucz do zmniejszenia zużycia paliwa. Można to osiągnąć również poprzez wybór odpowiednich tras. Jeśli to możliwe, unikaj długotrwałej jazdy po zakorkowanym mieście. Ciągłe ruszanie i gwałtowne hamowanie znacznie zwiększa pobór benzyny i źle wpływa na działanie silnika. Wówczas warto zastosować tzw. bieg luźny i po prostu powoli się toczyć. Jeśli wiesz, że trasa, na której się znajdujesz, będzie od Ciebie wymagała częstego hamowania, postaraj się hamować silnikiem, czyli zmniejszać prędkość poprzez redukcję biegów i stopniowe puszczanie sprzęgła.

Dzięki tym prostym i w większości darmowym sposobom prawdopodobnie uda Ci się zmniejszyć zużycia paliwa od 3% do nawet 15%. Zwróć uwagę na drobne nawyki, które niepotrzebnie zwiększają koszty eksploatacji samochodu oraz dokonuj regularnego przeglądu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ekonomiczną i komfortową jazdą jeszcze dłużej.

Zaufali nam