Przygotuj się na wiosnę! Jak zregenerujesz silnik kosiarki i unikniesz awarii? | Dodatki do oleju, silnika, skrzyni biegów, paliwa

Gdzie kupić?

Mapa partnerów

Zaaplikuj w warsztacie

Mapa warsztatów

Przygotuj się na wiosnę! Jak zregenerujesz silnik kosiarki i unikniesz awarii?

Nic lepiej nie świadczy o tym, że nadeszła wiosna, jak widok zieleniącej się przyrody. Kiedy już poczujesz zapach ścinanej trawy, wiesz, że wiosna w pełni rozkwitła. Słońce padające na podłogę w kuchni przez niedawno umyte okna i zimny napój, który pobudza na resztę dnia – tylko tego potrzebujesz, gdy w sobotni poranek wstaniesz z łóżka.

Patrząc za okno, widzisz jednak swój ogród i radosny uśmiech zamienia się w niezadowoloną minę. Bo żeby poczuć zapach świeżo ściętej trawy, trzeba ją najpierw skosić. Jak zatem się do tego zabrać?

Słowem wstępu – jak wybrać kosiarkę spalinową, która się szybko nie zepsuje

Nie będzie zaskoczeniem, że polecana jest inwestycja w porządny sprzęt, który dzięki wysokiej jakości elementów będzie się rzadziej psuł. Warto też sięgnąć po popularny model, do którego ewentualne części wymienne są łatwo dostępne – w końcu zapewnieniom producenta można ufać jedynie w umiarkowanym stopniu.

Zastanów się dobrze, jakich funkcji potrzebujesz od swojej nowej kosiarki. Przede wszystkim bowiem powinna spełniać Twoje oczekiwania. Jeśli nie masz jeszcze bladego pojęcia, jak się zabrać do pierwszego tego typu zakupy, postaw na uniwersalne cechy:

 • szerokość cięcia trawy – najlepiej dobrać ją do swojego terenu – jeśli dysponujesz dużą murawą, to szybciej skosisz trawę z większą szerokością cięcia; jeśli na swojej działce masz sporo drzew i krzewów – wybierz mniejszą szerokość,
 • wysokość cięcia trawy – stopniowana lub regulowana, im więcej opcji, tym bardziej uniwersalne zastosowanie kosiarki,
 • moc silnika – od 4 do 6 KM,
 • z lub bez napędu – kosiarki bez napędu cechuje niższa cena i niższa waga – dobra opcja na niewielki teren; na terenie nierównym lepiej sprawdzi się kosiarka z napędem na tylne koła.

Te kilka cech z pewnością pomoże Ci wstępnie oszacować, jakiego typu sprzęt będzie Ci potrzebny. Niezależnie jednak od tego, którą opcję wybierzesz, jest jeszcze jedna ważna cecha, która może być decydująca.

Silnik dwusuwowy czy czterosuwowy?

Silnik dwusuwowy jest w stanie osiągnąć wyższą o nawet 70% moc w porównaniu z silnikiem czterosuwowym o tej samej pojemności skokowej. Są lżejsze i mają łatwiejszą konstrukcję, a mimo to dobrze sprawdzą się na nierównym terenie. Istnieje jednak ryzyko szybszej konieczności naprawy tak skonstruowanej jednostki napędowej. Wadą, którą należy mieć na względzie, jest też dużo większa emisja spalin i hałasu w porównaniu z alternatywą.

Nieekologiczne rozwiązanie jest stopniowo wypierane przez silniki czterosuwowe. Mimo skomplikowanej budowy i mniejszego komfortu w używaniu silnik tego rodzaju pracuje bardzo cicho i nie emituje tylu spalin, co silnik dwusuwowy. Mimo oczywistych zalet i wad obu silników, decyzja należy do Ciebie.

Jak prawidłowo kosić, by kosiarka długo Ci służyła?

Być może dla niektórych koszenie wydaje się odprężającą czynnością, jednak wbrew pozorom każde cięcie trawy to ciężka praca wymagająca sporo uwagi i skupienia. Chwila nieuwagi może przynieść klęskę świeżo zasadzonym kwiatom w rabatce, ale też znacząco uszkodzić sprzęt.

By zapewnić sobie długotrwałe korzystanie z kosiarki, trzeba pamiętać o pewnych podstawowych czynnościach, dzięki którym nasz silnik będzie sprawny nawet cały rok. Sprawdź zatem:

 • jakie jest mocowanie świecy – czy trzyma się mocno, czy jest nasunięta,
 • czy zbiornik na paliwo jest choć w połowie pełen,
 • czy w silniku jest maksymalny poziom oleju,
 • w jakim stanie jest obudowa kosiarki, nóż oraz jego uchwyt,
 • czy filtr powietrza jest czysty i dobrze zamocowany.

Sprawdzając te wszystkie elementy, zapewniasz swojej kosiarce dłuższą żywotność. Bezawaryjność może jej też zapewnić dodatek do oleju silnikowego. Niezależnie do tego, jaki rodzaj silnika wybierzesz – dwusuwowy czy czterosuwowy , preparat ten odwlecze lub wyeliminuje moment, w którym zaczniesz myśleć nad tym, ile kosztuje remont silnika. Dzięki zabezpieczeniu powierzchni trących Ceramizer ochrania jednostkę napędową przed zużyciem i korozją, ale też wycisza i wyrównuje pracę silnika. Zmniejsza też zużycie przez nią paliwa – w tym przypadku odpada problem zastanawiania się co zrobić w sytuacji, w której silnik bierze olej.

Przyczyny awarii

Nawet zadbany sprzęt może zostać uszkodzony lub stać się ofiarą nieprzewidzianej awarii. Zaniedbując konserwacje i nieodpowiednio użytkując urządzenie, możesz doprowadzić do wielu zniszczeń. Zazwyczaj dotyczą one takich części jak:

 1. Nóż – oprócz typowego dla niego zużycia, przeszkodą w pracy może być dla niego większy kamień lub wystający z ziemi korzeń – uderzenie może skrzywić nóż, spowodować pękniecie uchwytu lub skrzywić końcówki wału korbowego silnika.
 2. Silnik – wskutek wibracji połączenia gwintowe mogą się obluzować, a co za tym idzie, osłony mogą się rozpaść, tłumik może odpaść, a obudowa pęknąć.
 3. Zanieczyszczenia paliwa – odkładanie korka na ziemię może spowodować, że wraz z zakręcaniem do zbiornika dostaną się zanieczyszczenia. Ziarenka piasku tworzą z olejem pastę, która wyciera tłok, cylindry, łożyska korbowodu, prowadnice itp. Mogą one zatkać gaźnik lub uszkodzić silnik.
 4. Zanieczyszczenia filtra powietrza – gaźnik może zatkać też piasek dostający się do silnika przez szczeliny filtra powietrza, który został błędnie zamontowany. Dodatkowo zatkany filtr sprawia, że do mieszkanki paliwowej nie dostaje się powietrze, co wzbogaca olej i prowadzi do spadku mocy, a nawet zatrzymania się silnika.

Choć są to tylko przykłady, dobrze ilustrują fakt, że zadbany sprzęt to nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale też dłuższa żywotność. Podejmowanie działań konserwujących i oglądanie sprzętu po każdym jego użyciu może zatem przynieść same korzyści.

Z jakimi usterkami nie poradzisz sobie samodzielnie?

Choć z wieloma usterkami poradzisz sobie samodzielnie – na przykład wymieniając linkę – niektóre z uszkodzeń wymagają opieki profesjonalisty. Jeśli trzeba będzie wyważyć nóż, wyczyścić układ paliwowy, wyregulować luzy zaworów czy sprawdzić układ regulacji silnika zdecyduj się na pomoc fachowca.

Jak uniknąć awarii?

Regularna opieka nad kosiarką i dbanie o każdą z jej części to klucz do długotrwałego używania sprzętu. Nic nie zapobiegnie awarii, jeśli wybierzemy kosiarkę bez napędu i będziemy ścinać trawę na nierównym terenie. Dużą pomocą będą też uszlachetniacze dodawane do paliwa. Możesz zadać sobie też pytanie, jaki olej do silnika pasuje najlepiej i zdecydować się na najkorzystniejszą opcję. Jeśli z kolei zastanawiasz się, jakie dodatki do oleju silnikowego będą najlepsze, postaw na regenerujący Ceramizer do silników dwu i cztero suwowych (CS2T CS4T).

Zaufali nam