Nic lepiej nie świadczy o tym, że nadeszła wiosna, jak widok zieleniącej się przyrody. Kiedy już poczujesz zapach ścinanej trawy, wiesz, że wiosna w pełni rozkwitła. Słońce padające na podłogę w kuchni przez niedawno umyte okna i zimny napój, który pobudza na resztę dnia – tylko tego potrzebujesz, gdy w sobotni poranek wstaniesz z łóżka.
Patrząc za okno, widzisz jednak swój ogród i radosny uśmiech zamienia się w niezadowoloną minę. Bo żeby poczuć zapach świeżo ściętej trawy, trzeba ją najpierw skosić. Jak zatem się do tego zabrać?
Nie będzie zaskoczeniem, że polecana jest inwestycja w porządny sprzęt, który dzięki wysokiej jakości elementów będzie się rzadziej psuł. Warto też sięgnąć po popularny model, do którego ewentualne części wymienne są łatwo dostępne – w końcu zapewnieniom producenta można ufać jedynie w umiarkowanym stopniu.
Zastanów się dobrze, jakich funkcji potrzebujesz od swojej nowej kosiarki. Przede wszystkim bowiem powinna spełniać Twoje oczekiwania. Jeśli nie masz jeszcze bladego pojęcia, jak się zabrać do pierwszego tego typu zakupy, postaw na uniwersalne cechy:
Te kilka cech z pewnością pomoże Ci wstępnie oszacować, jakiego typu sprzęt będzie Ci potrzebny. Niezależnie jednak od tego, którą opcję wybierzesz, jest jeszcze jedna ważna cecha, która może być decydująca.
Silnik dwusuwowy jest w stanie osiągnąć wyższą o nawet 70% moc w porównaniu z silnikiem czterosuwowym o tej samej pojemności skokowej. Są lżejsze i mają łatwiejszą konstrukcję, a mimo to dobrze sprawdzą się na nierównym terenie. Istnieje jednak ryzyko szybszej konieczności naprawy tak skonstruowanej jednostki napędowej. Wadą, którą należy mieć na względzie, jest też dużo większa emisja spalin i hałasu w porównaniu z alternatywą.
Nieekologiczne rozwiązanie jest stopniowo wypierane przez silniki czterosuwowe. Mimo skomplikowanej budowy i mniejszego komfortu w używaniu silnik tego rodzaju pracuje bardzo cicho i nie emituje tylu spalin, co silnik dwusuwowy. Mimo oczywistych zalet i wad obu silników, decyzja należy do Ciebie.
Być może dla niektórych koszenie wydaje się odprężającą czynnością, jednak wbrew pozorom każde cięcie trawy to ciężka praca wymagająca sporo uwagi i skupienia. Chwila nieuwagi może przynieść klęskę świeżo zasadzonym kwiatom w rabatce, ale też znacząco uszkodzić sprzęt.
By zapewnić sobie długotrwałe korzystanie z kosiarki, trzeba pamiętać o pewnych podstawowych czynnościach, dzięki którym nasz silnik będzie sprawny nawet cały rok. Sprawdź zatem:
Sprawdzając te wszystkie elementy, zapewniasz swojej kosiarce dłuższą żywotność. Bezawaryjność może jej też zapewnić dodatek do oleju silnikowego. Niezależnie do tego, jaki rodzaj silnika wybierzesz – dwusuwowy czy czterosuwowy , preparat ten odwlecze lub wyeliminuje moment, w którym zaczniesz myśleć nad tym, ile kosztuje remont silnika. Dzięki zabezpieczeniu powierzchni trących Ceramizer ochrania jednostkę napędową przed zużyciem i korozją, ale też wycisza i wyrównuje pracę silnika. Zmniejsza też zużycie przez nią paliwa – w tym przypadku odpada problem zastanawiania się co zrobić w sytuacji, w której silnik bierze olej.
Przyczyny awarii
Nawet zadbany sprzęt może zostać uszkodzony lub stać się ofiarą nieprzewidzianej awarii. Zaniedbując konserwacje i nieodpowiednio użytkując urządzenie, możesz doprowadzić do wielu zniszczeń. Zazwyczaj dotyczą one takich części jak:
Choć są to tylko przykłady, dobrze ilustrują fakt, że zadbany sprzęt to nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale też dłuższa żywotność. Podejmowanie działań konserwujących i oglądanie sprzętu po każdym jego użyciu może zatem przynieść same korzyści.
Choć z wieloma usterkami poradzisz sobie samodzielnie – na przykład wymieniając linkę – niektóre z uszkodzeń wymagają opieki profesjonalisty. Jeśli trzeba będzie wyważyć nóż, wyczyścić układ paliwowy, wyregulować luzy zaworów czy sprawdzić układ regulacji silnika zdecyduj się na pomoc fachowca.
Regularna opieka nad kosiarką i dbanie o każdą z jej części to klucz do długotrwałego używania sprzętu. Nic nie zapobiegnie awarii, jeśli wybierzemy kosiarkę bez napędu i będziemy ścinać trawę na nierównym terenie. Dużą pomocą będą też uszlachetniacze dodawane do paliwa. Możesz zadać sobie też pytanie, jaki olej do silnika pasuje najlepiej i zdecydować się na najkorzystniejszą opcję. Jeśli z kolei zastanawiasz się, jakie dodatki do oleju silnikowego będą najlepsze, postaw na regenerujący Ceramizer do silników dwu i cztero suwowych (CS2T CS4T).