ecodriving

Czy istnieje alternatywa dla Ecodriving?

Czy istnieje alternatywa do Ecodriving? Co jeszcze można zrobić, aby zmniejszyć zużycie paliwa?

Na kursie prawa jazdy młodzi adepci uczą się nie tylko jak obsługiwać pojazd, ale i jak zoptymalizować zużycie paliwa. Zasady ecodrivingu nie tylko są świetnie znane kierowcom, ale i powszechnie używane i szanowane. Nie zawsze jednak można je zastosować. Jak więc zoptymalizować spalanie paliwa niekoniecznie stosując ekonomiczny styl jazdy? Czy istnieje jakaś alternatywa?

Ecodriving – główne trzy zasady

1. Myśl i obserwuj

Z tą częścią kierowcy mają największy problem. Polega na uważnym i nieustannym używaniu głowy podczas jazdy. Obserwuj sygnalizację świetlną, przejścia dla pieszych, potencjalne roboty drogowe i dostosuj jazdę do sytuacji. Jeżeli zbliżając się do skrzyżowania, widzisz czerwone światło to zdejmij nogę z gazu i dojeżdżaj powoli. Najgorsze co możesz zrobić to gwałtownie hamować. Obserwuj drogę i otoczenie. W ten sposób unikniesz nerwowych sytuacji na drodze. Staraj się jak najczęściej hamować silnikiem. Warto też sprawdzać co jakiś czas np. w google maps czy przypadkiem na Twojej trasie nie ma jakichś utrudnień. Ominiesz korki i niepotrzebne spalanie paliwa. Jeżeli już stoisz w korku czy czekasz przed przejem kolejowym, wyłącz silnik.

2. Wyłączaj

Najbardziej paliwożerną funkcją jest klimatyzacja, której czasami nadużywamy. Ma ona przede wszystkim poprawiać komfort jazdy. Czasami wystarczy przewietrzyć samochód, a włączenie klimatyzacji będzie zbędne. Oceniaj więc jak bardzo potrzebujesz jej włączonej przy 22 stopniach na dworze.

3. Optymalizuj

Jedna z głównych zasad ecodrivingu mówi o optymalnej pracy silnika. Chodzi o to, by jak najszybciej osiągnąć prędkość docelową przez wciśnięcie pedału gazu do około ¾ jego zakresu  i zmienianie biegu na wyższy przy obrotach silnika rzędu 2500 obr/min. Tę stałą prędkość należy utrzymywać. Przykładowo, jadąc 50 km/h utrzymujmy 5 bieg.

ecodriving

Alternatywa do ecodrivingu

Ciśnienie – sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeżeli będzie za niskie, spalanie paliwa wzrośnie. Do tego dojdzie większy koszt wymiany zużytych opon na nowe, bo ogumienie szybciej się zużyje. Jak podaje francuska marka samochodów Citroen, ciśnienie, które spadnie nawet o 0,5 bara względem prawidłowego zwiększa zużycie paliwa o 2,4%

Opony i felgi – również mają znaczenie. Zbyt późna wymiana opon z zimowych na letnie podnosi zużycie paliwa. Zimowe opony mają większe opory toczenia, które sprawdzają się w jeździe po lodzie i śniegu. Nie działa to jednak na deszczu. Wybierając letnie opony, unikaj szerokich i o dużej średnicy. Stosuj rozmiary, które zaleca producent. Felgi też nie powinny być ciężkie, zdeformowane i niewyważone..

Bagażnik – ta część w samochodzie jest jak damska torebka. Jest w niej wszystko, tylko nie to, co potrzeba. A to również przyczynia się do zwiększonego spalania. Niepotrzebne rzeczy zostaw w domu. Płyn do chłodnic czy olej nie jest Ci niezbędny w trakcie jazdy na zakupy. Pamiętaj, by mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę ostrzegawczą, zapasowe koło, lewarek, apteczkę i gaśnicę. Jeżeli masz bagażnik zamontowany na dachu, ale korzystasz z niego raz w roku, również go zdemontuj. Większy opór powietrza to większe spalanie. Mniej rzeczy w bagażniku to większe bezpieczeństwo i mniejsze spalanie.

Olej, świece i filtry – regularna wymiana oleju, sprawdzanie stanu świec i filtrów (oleju , powietrza) również przyczynia się do zmniejszenia spalania paliwa.

paliwo

Uszlachetniacz do paliwa – skoro już oszczędzamy paliwo, bo zwykle wydajemy na nie dużo pieniędzy, to warto również zadbać o cały układ zasilania paliwem. Przykładowo preparat Ceramizer CP pomoże wydłużyć żywotność układu paliwowego. Możesz go stosować zarówno do benzyny, jak i oleju napędowego. Wystarczy, że zanim zatankujesz paliwo, zaaplikujesz produkt bezpośrednio do baku. Dodatki do benzyny nie zastąpią dobrej jakościowo benzyny, ale pomogą zmniejszyć zużycie paliwaDodatek do benzyny działa oczyszczająco na układ zasilania paliwem. Ponadto usuwa nagar z komory spalania i zapobiega pojawianiu się osadów. Sprzyja dokładniejszemu i pełniejszemu spalaniu paliwa. Zapewnia prawidłową i równomierną pracę silnika. Zmniejsza emisję toksycznych składników spalin szkodliwych dla środowiska naturalnego. Dodatek do paliwa Ceramizer kosztuje tylko 17 zł. Aplikuj go co 10 tyś km. To niewielka cena jak za czysty i sprawny układ paliwowy.

Idealnej alternatywy dla ecodrivingu jeszcze nie ma. Możemy jedynie swoimi działaniami wspierać portfel, optymalizując zużycie paliwa. Co jakiś czas przeprowadź obliczenie zużycia paliwa. Zrobisz to szybko i bezproblemowo. Stosując ww wskazówki unikniemy niepotrzebnych wydatków i częstszych wizyt na stacji paliw. Stosując Ceramizer CP- dodatek do paliw płynnych będziemy pewni, że nasz układ paliwowy będzie działał sprawnie i nie będziemy niepotrzebnie tracić oleju napędowego czy benzyny.

Poprzedni post:
Ecodriving, czyli praktyczne zasady i techniki ekonomicznej jazdy samochodem
Następny post:
Jakie są najczęstsze przyczyny zużycia silnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *