Czy można przygotować auto, tak aby spełniało normy emisji spalin i bez problemów przeszło kontrolę na stacji diagnostycznej?

Normy emisji spalin w Unii Europejskiej były nakładane na samochody już od lat 90 ubiegłego wieku, z czasem stawały się one coraz bardziej restrykcyjne. Jednak to właściwie w ostatnich latach coraz większa uwaga skupia się na emisji spalin w pojazdach oraz kontroli aut w tym zakresie. W celu poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska, wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne przepisy w UE dotyczące emisji spalin, co wymusza z kolei dostosowywanie przepisów krajowych. 

Warto zdawać sobie sprawę czym są i jakie są aktualnie obowiązujące normy emisji spalin w Unii Europejskiej oraz jakie kroki można podjąć, aby przygotować swoje auto do przejścia kontroli emisji spalin na stacji diagnostycznej. 

Czym są normy emisji spalin? 

Norma emisji spalin to nic innego, jak określony liczbowo limit szkodliwych substancji, jakie mogą emitować samochody sprzedawane na terenie UE oraz EOG do atmosfery. Limity te są wprowadzane przez Unię Europejską w postaci Dyrektyw. Oczywiście powodem tego są względy ekologiczne. W ten sposób podejmowane są próby ograniczenia emisji tlenków azotu, węgla, węglowodorów oraz cząstek stałych do atmosfery. 

Jakie są aktualnie obowiązujące normy emisji spalin? 

Obecnie obowiązującą normą emisji spalin jest norma EURO6D, która w niedalekiej przyszłości ma być zastąpiona normą EURO7. Norma EURO6D, wprowadzona w 2021 roku, określa maksymalne poziomy emisji tlenków azotu (NOx), tlenków węgla (CO) oraz cząstek stałych (PM) dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Norma ta wymaga również, aby pojazdy były wyposażone w systemy redukcji emisji tlenków azotu, takie jak filtry cząstek stałych (DPF) i systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).  

Aktualnie trwają końcowe prace nad wprowadzeniem bardzo restrykcyjnej normy EURO7, która będzie wiązała się ze znacznym wzrostem kosztów produkcji samochodów, aby mogły spełniać jej wymagania. Będzie ona obowiązywać tylko dla nowych pojazdów osobowych i ciężarowych, i będzie zakładać jeszcze niższe poziomy emisji NOx, CO i PM niż norma EURO6D. Norma EURO7 będzie również wymagać stosowania nowych technologii, takich jak systemy neutralizacji tlenków azotu (NOx), które pozwolą na jeszcze skuteczniejsze ograniczanie emisji tych związków. 

Na chwilę jednak rynek motoryzacyjny odetchną z ulgą, ponieważ dokładne wymogi EURO7 zwarte w rozporządzeniu technicznym będą opublikowane najwcześniej w 2023 r., zaś pełen pakiet przepisów prawdopodobnie pojawi się rok później w 2024 r. i zacznie obowiązywać najwcześniej w UE w 2025 r. dla aut dostawczych i osobowych, z kolei samochody ciężarowe zostaną nim objęte w 2027 r. 

Co w praktyce oznacza konieczność stosowania się do określonych przez UE norm emisji spalin? 

Aby spełnić wymagania obecnych oraz kolejnych norm emisji spalin, producenci samochodów muszę nieustannie inwestować w nowe technologie i rozwiązania, takie jak systemy hybrydowe i elektryczne, które pozwalają na znacznie niższą emisję spalin. Oczywiście nowe normy będą się wiązały z jeszcze większymi kosztami produkcji, co niewątpliwie wpłynie znacznie na cenę końcową samochodu, za jaką będzie mógł być on nabyty przez Konsumenta.  

W dłuższej zaś perspektywie dla właścicieli samochodów wprowadzone normy będą oznaczać z kolei, że będą musieli pamiętać o regularnym serwisowaniu swoich pojazdów oraz stosowaniu odpowiednich produktów, aby zadbać o poziom emisji spalin w trakcie eksploatacji auta. Tutaj właśnie z pomocą mogą przyjść produkty marki Ceramizer, które są pomocne w utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie i zwiększeniu efektywności spalania paliwa, co niewątpliwie poprawia proces spalania i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

W jaki sposób już teraz należy dbać o auto, aby ograniczyć ilość emitowanych spalin do atmosfery i bez problemu przejść kontrolę na stacji diagnostycznej? 

Pierwszym krokiem mającym na celu zmniejszenie emisji ilości szkodliwych substancji do atmosfery przez samochody jest ich regularne serwisowanie. Musisz pamiętać o regularnej wymianie oleju, filtrów i płynów eksploatacyjnych. Jest to niezbędne, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika i układu wydechowego. Warto również regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, ponieważ niedostateczne ciśnienie może prowadzić do wyższej emisji spalin. 

Kolejnym ważnym krokiem jest stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji silnika i układu paliwowego. Tutaj z pomocą może przyjść płukanka do silnika Ceramizer Engine Flush Power lub Soft, jak również inne dodatki do oleju i paliwa takie jak: Ceramizer CS oraz Ceramizer CP2. Ceramizer CS oraz Ceramizer CP2 mogą pomóc w poprawie sprawności pracy silnika i zwiększeniu efektywności spalania paliwa. Te produkty mają pozytywny wpływ na ogólne zmniejszenie zużycia paliwa, czego efektem jest mniejsza emisja szkodliwych substancji. Dodatki te mają ponadto specjalne składniki, które pomagają w usuwaniu osadów i nagaru z silnika oraz układu paliwowego, co również pozytywnie wpływa na emisję spalin.  

Warto przy tym również pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra cząstek stałych (DPF). Filtr ten odpowiada za usuwanie szkodliwych cząstek stałych z emisji spalin, jednak jeśli nie jest on regularnie czyszczony, może się zatkać i prowadzić do wyższej emisji spalin. Musisz wiedzieć, że Ceramizer CP2 to uszlachetniacz do paliwa, który można śmiało stosować w samochodach wyposażonych w filtry cząstek stałych i katalizatory. 

Dlaczego to właśnie produkty Ceramizer mogą być pomocne w zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji przez pojazdy? 

Ceramizer CS i Ceramizer CP2 to odpowiednio dodatki do oleju i paliwa, które zawierają specjalne składniki o właściwościach regenerujących silnik oraz są pomocne w usuwaniu osadów i nagaru z układu paliwowego. Dzięki temu paliwo jest m.in. lepiej atomizowane, co pozytywnie wpływa na jego spalanie i zwiększa efektywność silnika. Dodatki te również zwiększają ilość ciepła generowanego podczas spalania paliwa, co pozytywnie wpływa na redukcję emisji tlenków azotu (NOx). 

Ceramzer CS jest dodatkiem do oleju, którego zasadniczym celem jest zabezpieczenie i regeneracja silnika w toku jego eksploatacji. Regularne stosowanie dodatku do oleju Ceramizer CS prowadzi do poprawy smarowania oraz uszczelnienia silnika, w wyniku czego następuje ograniczenie tarcia i strat energii, a to wpływa z kolei na zwiększenie efektywności silnika poprzez zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększenia mocy silnika. Mniejsze zużycie paliwa oznacza mniejszą emisję szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i tlenki węgla, które są głównymi składnikami spalin.  

Podobne działa również uszlachetniacz do paliwa Ceramizer CP2. Preparat ten m.in. uszlachetnia i poprawia jakość paliwa. Zawiera ponadto składniki, które mogą pomóc w utrzymaniu czystości i prawidłowym działaniu elementów układu paliwowego, takich jak wtryskiwacze, przepustnica czy filtr paliwa. Niewątpliwie przekłada się to na pracę silnika i jego efektywność, zaś w końcowym etapie na zmniejszenie zużycia paliwa, które determinuje ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

Również regularne stosowanie preparatu Ceramizer Engine Flush POWER, który jest płukanką do silnika, sprzyja niższej emisji spalin. Środek ten pomaga w usuwaniu osadów i nagaru z silnika, dzięki temu silnik pracuje bardziej efektywnie, zmniejsza się ilość zużycia paliwa i następuje zmniejszenie emisji spalin. Płukanka ta również zwiększa ilość ciepła generowanego podczas spalania paliwa, co pozytywnie wpływa na redukcję emisji tlenków azotu (NOx). 

Podsumowanie 

Pamiętaj, jeżeli chcesz już teraz przygotować swoje auto do przejścia kontroli emisji spalin na stacji diagnostycznej, niezwykle ważne jest regularne serwisowanie pojazdu. Kolejnym kluczowym elementem jest również regularne stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji silnika i innych podzespołów w samochodzie. 

Poprawnie zastosowany Ceramizer CS, Ceramizer CP2 oraz Ceramizer Engine Flush POWER w stałych odstępach czasu może przyczynić się do niższej emisji spalin i spełnienia wymagań w zakresie emisji poprzez poprawę efektywności pracy silnika oraz redukcję emisji tlenków azotu (NOx). Nie mamy tutaj tylko na myśli obecnej normy emisji spalin EURO6D. Preparaty te będą pomocne również w przyszłości w trakcie eksploatacji nowych pojazdów spełniających wymagania normy EURO7. Stosowanie produktów Ceramizer pozytywnie wpływa zarówno na utrzymanie pojazdu w dobrym stanie, jak również pozwala na spełnienie norm emisji spalin i zmniejsza awaryjność auta w przyszłości. 

 

 

 

Poprzedni post:
Nagroda Złoty Laur Klienta oraz E-Laur dla Ceramizer® w kategorii „Środki Regenerujące Części i Układy Samochodowe”.
Następny post:
Układ wspomagania kierownicy w samochodzie: jak go chronić przed awarią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *