Dwusiarczek molibdenu. Wady i zalety

Dwusiarczek molibdenu to znany dodatek do oleju silnikowego. Jego właściwości smarujące i antyutleniające sprawiają, że jest on wykorzystywany w celach takich jak zmniejszenie tarcia w silniku oraz przedłużenie jego żywotności. Jednak, produkt ten posiada zarówno swoje zalety, jak i wady, które warto wziąć pod uwagę.

W tym artykule przedstawimy zarówno pozytywne, jak i negatywne strony stosowania dwusiarczku molibdenu do silników. Będziemy analizować, czy warto sięgać po produkty zawierające ten składnik, czy też lepiej poszukać alternatywnych rozwiązań. Czy dwusiarczek molibdenu do silnika jest rzeczywiście niezbędny do utrzymania sprawności samochodu, czy może lepiej unikać jego stosowania?

Czym jest dwusiarczek molibdenu do oleju silnikowego?

Dwusiarczek molibdenu (znany też pod nazwą siarczek molibdenu) jest substancją chemiczną dodawaną do oleju silnikowego w celu zmniejszenia tarcia między metalowymi powierzchniami w silniku. Główną funkcją dwusiarczku molibdenu jest więc zmniejszenie zużycia metalu, co powoduje zwiększenie efektywności pracy silnika.

Substancja ta ma niski współczynnik tarcia, zatem smarowanie zmniejsza opór między częściami silnika, a co za tym idzie, zmniejsza ich zużycie mechaniczne. Powoduje “wygładzenie” pierścieni tłokowych, cylindrów i innych powierzchni metalowych. Innymi słowy, działa jak impregnat, przyczyniając się do zwiększenia żywotności jednostki napędowej.

Jakie są zalety dwusiarczku molibdenu?

Zaletami tego składnika są jego zdolność do redukcji tarcia i zużycia w silniku, co prowadzi do wydłużonej żywotności silnika oraz poprawy jego wydajności. Dodatek dwusiarczku molibdenu może także zmniejszyć zużycie paliwa oraz w konsekwencji – emisję szkodliwych substancji.

Kiedy warto stosować molibden?

Jeśli szukamy środka, chroniącego silnik przed zatarciem, warto wtedy rozważyć stosowanie produktu zawierającego dwusiarczek molibdenu.

Dwusiarczek molibdenu wykazuje dużą odporność w wysokich temperaturach (odpowiednia stabilność termiczna) i dobrze sprawdza się nawet w trudnych warunkach pracy.

Zaleca się stosowanie dwusiarczku molibdenu, zwłaszcza w przypadku samochodów z dużym przebiegiem, terenowych, sportowych oraz z filtrem DPF.

Jakie są wady dwusiarczku molibdenu?

Molibden stosowany jako dodatek do oleju silnikowego, pomimo wielu korzyści, ma również pewne wady. Jedną z głównych wad jest jego tendencja do potencjalnych reakcji z innymi substancjami obecnymi w oleju (sam olej silnikowy ma już dość złożony skład chemiczny i zawiera już różne dodatki), a to może prowadzić do powstawania osadów i zanieczyszczeń w silniku.

Osady dwusiarczku molibdenu mogą osadzać się na podzespołach silnika, a to może prowadzić do jego zatkania i uszkodzenia. Nadmierne stosowanie dwusiarczku molibdenu może naruszyć warstwę ochronną na metalowych powierzchniach, co z kolei może przyspieszyć zużycie silnika.

Dlatego też, mimo wielu pozytywnych właściwości, konieczne jest dokładne monitorowanie ilości dwusiarczku molibdenu dodawanego do oleju silnikowego, aby uniknąć potencjalnych problemów z jego użytkowaniem.

Co zamiast dwusiarczku molibdenu?

Istnieją jednak inne dodatki do olejów, które będą skuteczną i bezpieczną alternatywą dla smarów. Ceramizer to przykład preparatu podnoszącego jakość oleju, zmniejszającego tarcie i zapewniającego ochronę i regenerację podzespołów silnika.

Jako alternatywę dla molibdenu wielu mechaników stosuje właśnie Ceramizer, który jest substancją regenerującą powierzchnie poddawane ścieraniu w silnikach. Zaleca się jego stosowanie zarówno w celach prewencyjnych, jak i w sytuacji, gdy pojawiają się pierwsze problemy z silnikiem. W wielu przypadkach mogą one pomóc uniknąć drogich napraw lub przynajmniej odłożyć je w czasie.

Podobnie jak molibden, Ceramizer wypełnia ubytki, wżery i rysy, jednak warstwa ochronna, którą tworzy, ma inną strukturę – jest ceramiczna. Powstaje ona po połączeniu cząstek produktu z obecnymi w oleju cząstkami metalu. Dzięki temu możliwe staje się przywrócenie silnikowi jego pierwotnych właściwości. Daje to dodatkowe korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa, cichszej i płynniejszej pracy. Pozytywnym efektem stosowania tego preparatu jest także łatwiejszy rozruch na zimno.

Proces ceramizacji zachodzi automatycznie, a efekty można zauważyć dość szybko, chociaż pełna warstwa ceramiczno-metalowa wymaga przejechania dłuższego odcinka – 1500 km w przypadku Ceramizera.

Podsumowanie: dwusiarczek molibdenu wady i zalety

Jak widzisz, dwusiarczek molibdenu ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych należą poprawa smarowania, redukcja zużycia i wydłużenie żywotności silnika. Niemniej jednak konieczne jest uwzględnienie wad i ryzyka związanego z gromadzeniem się osadów na podzespołach, zanim zdecydujemy się na jego stosowanie.

Poprzedni post:
Czy warto stosować dodatki do oleju silnikowego? Opinie użytkowników
Następny post:
Ile wytrzyma silnik na LPG? Żywotność silników z instalacją gazową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *