Przyczyny i rozwiązanie problemu głośnej pracy silnika - preparaty do regeneracji silnika, skrzyni biegów i innych mechanizmów ...
głośna praca silnika

Przyczyny i rozwiązanie problemu głośnej pracy silnika

głośna praca silnika

Silnik, jako fundamentalna część samochodu, powinna być otoczona szczególną troską. Każdy, nawet pojedynczy, krótki dźwięk występujący wewnątrz mechanizmu może być zwiastunem poważnej usterki. Korzystając z poniższego poradnika dowiesz się, co można zaradzić na głośną pracę serca Twojego samochodu.

Nawet jeśli dotychczas wszystko działało sprawnie i bez większych zaburzeń, to w każdej chwili może pojawić się usterka czy też szeroko pojęte objawy, wskazujące na nadmierną eksploatację. Niepokojący dźwięk, stukanie, syczenie silnika czy też niekontrolowane zwiększenie się obrotów, to kwestie, których nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć. Co jest więc powodem takiego stanu rzeczy i jakie czynności można podjąć w celu skutecznego zniwelowania tego problemu?

Sprawdź podstawowe rzeczy

Najczęstszym problemem zbyt głośnej pracy silnika jest zanieczyszczony filtr powietrza, więc w pierwszej kolejności zobacz czy nie jest on zapchany. Jego wymiana to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto więc zadbać, by regularnie wymieniać go na nowy. Nierówna praca jednostki napędowej może być także skutkiem zużycia świec zapłonowych. Jeżeli zdiagnozujesz taki problem w swoim samochodzie to pamiętaj, że podczas wymiany najrozsądniej jest zamontować nowe przewody wysokiego napięcia, kopułkę aparatu zapłonowego i palec rozdzielacza. Jest to o tyle istotne, że każde takie działanie może przyczynić się do szarpania w czasie jazdy, a finalnie uniemożliwia to korzystanie z samochodu.

Jednym z powodów mogą być także cewki zapłonowe i przewody zapłonowe. Cewki zapłonowe są sterowane przez komputer, zwykle pojedynczo. W niektórych przypadkach jednak cewki stanowią zespół. Wtedy, jeżeli dojdzie do awarii jednej, trzeba wymienić wszystkie. Jeżeli dojdzie do niewielkiego uszkodzenia izolacji, silnik również będzie działał głośniej. Awarie kabli zdarzają się, zwłaszcza w deszczowe dni. Pęknięta kopułka aparatu zapłonowego albo palca rozdzielacza również jest częstą przyczyną głośniejszego działania silnika samochodu. Wtedy należy wymienić cały komplet świec i okablowania wysokiego napięcia. Usterkę rozpoznasz po tym, że silnik przygasa na “luzie”, a liczba obrotów raz się zwiększa, a raz spada, co znacznie utrudnia jazdę, samochód drży. Ponadto dochodzi do szarpania, co na dłuższą metę jest niebezpieczne i finalnie może spowodować jeszcze większe szkody.

Kolejnym powodem zbyt głośnej pracy silnika może być katalizator. Kiedy jest zapchany, powoduje drżenie. Wówczas trzeba wymienić go na nowy model. Możesz zainwestować w markowy, ale będzie on dużo droższy, albo postawić na zamiennik, który swoją ceną nie uszczupli tak bardzo Twojego portfela. Jeżeli podczas włączania pojazdu słyszysz metaliczny dźwięk to również powinieneś interweniować. Prawdopodobnie będzie to problem z łańcuchem rozrządu. Tego problemu sam się nie pozbędziesz. Będzie konieczna wizyta w profesjonalnej stacji diagnostycznej albo warsztacie.

uszkodzone części silnika

Głośne stukanie powodują również uszkodzone panewki wału korbowego. Panewka składa się z dwóch półpanewek, w których jest specjalny rowek. Jego zadaniem jest doprowadzanie oleju. Zużywają się przy dużych przebiegach. Jeżeli stukanie słychać na biegu jałowym ale jest delikatne to awarii mogły ulec hydrauliczne popychacze zaworowe, które są odpowiedzialne za automatyczną regulację luzu zaworowego.

Jeżeli słyszysz, że spod maski wydobywa się dźwięk tarcia metalu o metal to prawdopodobnie uszkodzeniu uległo łożysko w pompie wodnej. Dzieje się tak w samochodach, w których nie została wymieniona wraz z paskiem rozrządu. Wtedy wystarczy wymienić tej element, by Twoje auto znowu sprawnie działało.

Głośna praca silnika może być także spowodowana brakiem podciśnienia w kolektorze dolotowym, co wynika z uszkodzenia uszczelki pod kolektorem. Objawia się to syczeniem lub gwizdem wydobywającym się spod maski. Podobnie może objawiać się uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Silnik wydaje dziwne odgłosy ponieważ występują przedmuchy spalin. Oprócz nierównej pracy silnika może wystąpić także ubywanie płynu chłodniczego. Zaleca się wiec jak najszybszą wymianę tego elementu.

przyczyny głośnej pracy silnika

Kultura pracy silnika – jak ją poprawić?

Usterki mogą być przyczyną zwiększenia spalania. Warto zobaczyć czy paliwo najzwyczajniej w świecie nie wycieka. Może uszkodzeniu mechanicznemu uległ zbiornik paliwa? Wystarczy zobaczyć czy pod samochodem nie powstają plamy. Następny w kolejce będzie układ wtryskowy. Jeżeli dojdzie do jego rozregulowania, pobór paliwa będzie większy. Kiedy uszkodzona zostanie pompa wtryskowa, dojdzie np. do wycieku paliwa. Naprawa tej usterki nie jest skomplikowana, ale będzie wymagała wizyty w warsztacie. Jeżeli nie zarejestrowałeś w swoim samochodzie takiej usterki to znaczy, że problem leży gdzieś w środku. Być może jest spowodowany zgromadzonymi zanieczyszczeniami. Warto więc zastosować preparat, który skutecznie usunie powstałe nieczystości i zachowa cały układ w idealnym stanie. Warto zapobiegać wszelkim usterkom stosując specjalne dodatki do paliwa oparte na technice oczyszczania i smarowania układu zasilania paliwem. Uchroni to przed awarią, a finalnie przed wydatkami. Dzięki takiemu wsparciu Twój samochód będzie służył długo i bezawaryjnie.

Jeżeli nieprawidłowo użytkujemy pojazd, nadmiernie obciążamy nierozgrzany silnik, lub gdy jeździmy na zbyt wysokich obrotach i zbyt dużym obciążeniu to również wystąpi problem. Pamiętaj więc, by regularnie wymieniać olej. “Przepracowany” olej nie zabezpiecza tak jak powinien, co przyczynia się do nadmiernego zużycia elementów. Pamiętaj więc, by regularnie wymieniać olej. Możesz także zastosować dodatki do niego. Na przykład Ceramizer CS – Wyciszy on i wyrówna prace jednostki napędowej. Zimą ułatwi rozruch. Zegeneruje i zabezpieczy silnik przed nadmiernym zużyciem. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zachować serce swojego samochodu w nienagannym stanie.

Jeżeli wykluczyłeś usterkę mechaniczną to być może przyczyną takiego stanu jest zalegający nagar. Warto wtedy dolać uszlachetniacz do paliwa Ceramizer CP. Zapewni on równomierną i prawidłową pracę silnika. Utrzymuje układ zasilania paliwem w czystości, jednocześnie usuwając niepożądane substancje z komór spalania. Zmniejsza emisję szkodliwych składników spalin . Jest to tani sposób na skuteczną poprawę jakości pracy silnika. Ceramizery nie tylko pomogą zaoszczędzić pieniądze, ale i czas, który przeznaczysz na naprawę usterki. Lepiej zatem zaaplikować je, zanim Twój samochód okaże się niesprawny. Preparaty są bezpieczne, wiec jeżeli będziesz je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, to skutecznie przedłużysz resurs silnika twojego samochodu. Pamiętaj jednak, że nie uratuje on skrajnie zużytych elementów. Te będą wymagały wymiany na nowe. Zwróć uwagę, że koszt preparatu jest stosunkowo tani w porównaniu z kosztami wymiany i naprawy mechanizmu.

kultura pracy silnika

Wycisz silnik

Silnik możesz wyciszyć także innymi sposobami. Mowa tutaj na przykład o matach wygłuszających, które montujemy w osłonie silnika. Jeżeli takowej nie mamy, to niestety ale musimy zainwestować. Zarówno w matę jak i w osłonę. Przy wyborze zwróć uwagę na to by była przystosowana do wysokich temperatur. Jest to również praktyczne rozwiązanie, bo taka mata poza wygłuszeniem, ociepla miejsca, co ułatwia rozruch podczas zimnych dni. Kolejnym miejscem, które możemy wygłuszyć jest miejsce między kabiną a komorą silnika. Pamiętaj, by wybierać materiały żaroodporne.

Można też rozważyć montaż specjalnych blach albo gąbek wyciszających. Sprawdza się to u osób, którym dźwięk silnika przeszkadza, ale nie jest on spowodowany żadną awarią. Wtedy między silnik a maskę można zamontować specjalną matę, która wygłuszy jego pracę. Wyciszyć można także drzwi, tak by niepożądane hałasy nie zakłócały nam komfortu jazdy. Nowe auta są jednak odpowiednio wyciszone i nie musimy martwić się o nadmierne decybele.

Teraz już wiesz ile możesz zrobić, by Twój samochód działał sprawnie. Podróż nie musi być głośna, a olej może prawidłowo smarować części. Dzięki temu poradnikowi bez problemu wyciszysz wnętrze, tak byś czuł się komfortowo podczas jazdy.

Kolejnym ważnym elementem jest sprawne okablowanie, działające podzespoły i prawidłowe smarowanie. Sprawnie działający silnik to podstawa. Bez niego samochód nie pojedzie daleko. Jest tak istotny jak Twoje serce. Pamiętaj, by o niego dbać a na wszelkie niepokojące sygnały jak najszybciej reagować. Regularnie serwisuj auto. Nie dopuszczaj do powstawania nadmiernych luzów i sprawdzaj mechanizmy. Regularnie aplikuj dodatki do oleju czy paliwa, które sprawią, że głośna praca silnika nie będzie już problem, ani dla Ciebie ani dla Twojego samochodu.

Poprzedni post:
Miarodajna metoda na obliczenie spalania paliwa w samochodzie
Następny post:
Jaka jest jakość paliwa na stacjach benzynowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *