Układ wspomagania kierownicy w samochodzie: jak go chronić przed awarią? - preparaty do regeneracji silnika, skrzyni biegów i innych mechanizmów ...

Układ wspomagania kierownicy w samochodzie: jak go chronić przed awarią?

Układ wspomagania kierownicy to ważny element wyposażenia naszych samochodów, który zapewnia komfortowe prowadzenie auta. Jest on niezwykle istotny zarówno dla kierowców, jak i pasażerów, ponieważ zmniejsza siłę potrzebną do skręcania kierownicą, a tym samym umożliwia łatwiejsze i mniej męczące kierowanie pojazdem. Niestety, układ wspomagania kierownicy może często ulegać awariom, co może być poważnym problemem i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby znać sposoby ochrony tych układów przed awarią i wiedzieć, jak je sprawdzać, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.  

W niniejszym artykule omówimy krok po kroku, jak chronić układ wspomagania kierownicy w Twoim samochodzie i jak dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Układ wspomagania kierownicy: ważny element każdego samochodu 

Jak wspomnieliśmy we wstępie, układ wspomagania kierownicy jest systemem mechanicznym lub elektrycznym, który pomaga kierowcy w prowadzeniu samochodu poprzez zmniejszenie siły potrzebnej do skręcania kierownicą. Jest on zamontowany w samochodzie i składa się z kilku komponentów, takich jak pompa wspomagania, siłownik, przewody i zbiornik płynu.  

Regularne dbanie o układ wspomagania kierownicy, sprawdzanie jego sprawności jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezawaryjnego prowadzenia pojazdu oraz samego komfortu i obsługi auta w trakcie jazdy. Dzięki temu możesz zapobiegać poważniejszym usterkom oraz czuć się pewnie podczas podróży. Awaria układu wspomagania może nie tylko spowodować trudności z manewrowaniem, ale też stworzyć zagrożenie dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu drogowego w sytuacji wymagającej Twojej szybkiej reakcji w trakcie prowadzenia pojazdu. Dzięki regularnej kontroli stanu układu wspomagania kierownicy masz szansę na wczesne wykrycie i naprawę ewentualnych usterek, dzięki czemu istnieje szansa, że nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na wizyty u mechanika i bardziej kosztowne wymiany poszczególnych części układu kierowniczego.  

Co należy robić, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu kierowniczego w samochodzie? 

Aby zachować układ wspomagania kierownicy w dobrej kondycji i zapobiegać jego awariom, niezbędne jest właściwe i regularne dbanie o ten system. W tym celu należy wykonać kilka prostych czynności, które zagwarantują nam jego prawidłowe funkcjonowanie i bezproblemowe użytkowanie.  

Pamiętaj o: 

 • Regularnej kontroli poziomu płynu wspomagania, bowiem zbyt niski poziom płynu może prowadzić do uszkodzenia układu. 
 • Regularnym sprawdzaniu szczelność układu, ponieważ brak szczelności może powodować utratę płynu i prowadzić do awarii. 
 • Zwracaniu uwagi na wszelkie możliwe nieprawidłowości w jego działaniu, np. trudności w skręcaniu kierownicą, słyszalne trzaski lub stukania, a także występowanie wycieków płynu. 
 • Wymianie płyn w układzie kierowniczym w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj zalecana częstotliwość podana jest w instrukcji obsługi samochodu. 
 • Dbaniu o ogólny stan mechaniczny całego układu, wymieniaj uszkodzone bądź zużyte części. 
 • Regularnym stosowaniu specjalnych preparatów wspomagających regenerację i zabezpieczających hydrauliczne układy wspomagania kierownicy, np. Ceramizer CK.  

Po czym poznać, że nasz układ kierowniczy szwankuje? 

Jeżeli zauważysz w swoim aucie niepokojące sygnały w postaci: 

 • trudności w kierowaniu, czyli kierowanie staje się trudne i nieprecyzyjne, a kierownica jest zbyt ciężka do skręcania, 
 • dziwnych, dość charakterystycznych dźwięków, takich jak trzaski, stuki czy skrzypienie podczas kręcenia kierownicą,  
 • wzrostu oporu podczas kierowania, 
 • niskiego poziomu płynu w układzie wspomagania kierownicy, 
 • całkowitego braku wspomagania, 

wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z awarią układu kierowniczego. W tej sytuacji najlepiej jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem lub serwisem samochodowym, aby ustalić przyczynę awarii i podjąć odpowiednie działania naprawcze. 

Ceramizer CK – skuteczne rozwiązanie na zachowanie dłuższej sprawności układu kierowniczego:  

Nie musisz jednak czekać, aż dojdzie do awarii Twojego układu kierowniczego. Możesz zapobiegać, zamiast reagować już po wystąpieniu problemu. W tym celu powinieneś regularnie dbać o sprawność układu wspomagania kierownicy w Twoim aucie, o czym pisaliśmy wyżej. Oprócz czynności monitorujących stan układu, niezwykle ważne jest dbanie o jego regenerację i regularne stosowanie płynów do regeneracji oraz zabezpieczania hydraulicznych układów wspomagania kierownicy typu Ceramizer CK. Preparat ten pomaga zapobiegać zużyciu i zużywaniu się elementów układu, a także zwiększa jego trwałość i wydajność.  

Ceramizer CK jest specjalnym środkiem, który jest dodawany do płynu w układzie wspomagania kierownicy. Działanie Ceramizera opiera się na nanocząsteczkach ceramicznych, które wnikają w powierzchnie metaliczne i tworzą na nich cienką, trwałą warstwę ceramiczną. Ta warstwa zapewnia dodatkową ochronę i redukuje tarcie, co przekłada się na wydłużenie żywotności układu wspomagania kierownicy. Jego regularne stosowanie pozwala zapobiegać awariom i zwiększać efektywność całego układu wspomagania. Preparat może również pomagać w przypadku układów, które już uległy zużyciu, poprawiając ich funkcjonowanie i zwiększając ich wydajność. Warto zaznaczyć, że Ceramizer CK jest łatwy w użyciu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, aby go stosować. 

Podsumowanie 

Dobrze działający układ wspomagania kierownicy jest niezbędny dla płynnej, komfortowej oraz bezpiecznej jazdy. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać jego sprawność oraz dbać o cały układ poprzez odpowiednie, regularne konserwacje i czyszczenie. W przypadku wystąpienia objawów awarii należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Jeżeli jednak chcesz uniknąć awarii i zapewnić długotrwałą sprawność układu wspomagania kierownicy, polecamy w tym celu regularne stosowanie specjalistycznych preparatów typy Ceramizer CK. Pamiętając o tych prostych zabiegach, możesz mieć pewność, że Twój samochód będzie funkcjonował prawidłowo i nie będzie stwarzał zagrożenia w ruchu drogowym. 

Poprzedni post:
Czy można przygotować auto, tak aby spełniało normy emisji spalin i bez problemów przeszło kontrolę na stacji diagnostycznej?
Następny post:
Strefy czystego transportu w Polsce: szansa na poprawę jakości powietrza czy obciążenie dla kierowców?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *