Używanie dodatków do oleju silnikowego wywołuje różne odczucia. Warto wspomnieć jednak, że istnieje duża grupa zwolenników dodawania do oleju substancji, które mają poprawić efektywność pracy silnika.
Kiedy i w jakim celu stosuje się dodatki do oleju silnikowego? Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat i opinie użytkowników.
Olej silnikowy – po co go stosujemy?
Zanim zaczniemy zgłębiać temat dodatków do olejów silnikowych, sprawdźmy, jaka jest główna funkcja samego oleju. Mówiąc najprościej: smaruje on silnik i zmniejsza tarcie między jego ruchomymi częściami. Ponadto odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu korozji, usuwaniu zanieczyszczeń, zapobieganiu gromadzeniu się osadów i utrzymaniu niskiej temperatury silnika.
Olej silnikowy, którego używamy na co dzień, to połączenie olejów bazowych i dodatków. Oleje bazowe stanowią od 70 do 90% całkowitej ilości i są produkowane z gazu ziemnego lub ropy naftowej. Pozostałe 10-30% to różne dodatki, które są dodawane do oleju silnikowego w procesie produkcji.
Warto jednak wiedzieć, że zawarte w składzie oleju silnikowego dodatki są dość uniwersalne, w związku z czym nie będą odpowiednie do wszystkich samochodów. Nie zawsze są także dobrej jakości. Nawet jeśli są, to niestety olej silnikowy może tracić swoje dodatki w miarę starzenia się. A brak odpowiednich poziomów może powodować zwiększone zużycie silnika, co może prowadzić do korozji, powstawania szlamu olejowego, zwiększonego zużycia paliwa, awarii, przegrzania i kosztownych uszkodzeń. Dlatego warto rozważyć zakup dodatku do oleju silnikowego pomiędzy wymianami oleju, by chronić silnik samochodu.
Co dają dolane do oleju silnikowego dodatki?
Najogólniej mówiąc, dobry dodatek do oleju silnikowego zapewnia optymalne funkcjonowanie i osiągi silnika, a także przedłuża jego żywotność. A konkretnie – jakie są jego zadania?
- Ogranicza zużycie paliwa w granicach 3-15 %.
- Zmniejsza zużycie oleju silnikowego. Wydłuża co najmniej o 50% procent czas eksploatacji oleju – wymianę oleju można wykonywać rzadziej.
- Stabilizuje ciśnienie sprężania w cylindrach i pomaga zachować odpowiednie ciśnienie oleju.
- Ułatwia rozruch silnika (zwłaszcza zimą).
- Wycisza pracę silnika, zmniejsza hałas silnika, ogranicza wibracje.
- Zwiększa efektywność pracy silnika i ogólną dynamikę pojazdu.
- Regeneruje powierzchnie tarcia metalu o metal w trakcie eksploatacji, dzięki czemu nawet do 5x razy zwiększa trwałość metalowych powierzchni tarcia.
- Zmniejsza ilość napraw, a co za tym idzie – koszty z nimi związane.
- Daje bardzo dobry współczynnik tarcia, tj. poniżej 0,02 (to 10-cio krotnie mniej niż przy kontakcie “stal-stal”).
- Jeśli dojdzie do wycieku oleju, wytworzona dzięki preparatowi warstwa ceramiczno-metalowa pozwala na kontynuację jazdy przez nawet ponad 500 km.
- Chroni podzespoły przed korozją i agresywnymi substancjami chemicznymi.
- Ogranicza emisję toksycznych składników spalin.
- Zmniejsza niebezpieczeństwo blokady elementów takich jak np. pierścienie tłokowe.
Wśród dodatków do stosowania z olejem silnikowym znajdziemy specjalne preparaty zwiększające lepkość oleju, uszczelniacze czy modyfikatory tarcia. Dostępne są także płukanki, których zadaniem jest czyszczenie silnika, jednak mogą być one stosowane przed wymianą oleju. W zależności od konkretnej potrzeby różne preparaty mogą być stosowane do oleju silnikowego, aby zapewnić optymalną ochronę i wydajność silnika.
Kiedy stosować dodatki do oleju silnikowego?
Warto zaznaczyć, że wszystko zależy od stopnia zużycia samochodu i naszych potrzeb. Jeśli mamy nowy samochód o niskim przebiegu, zastosowanie dodatków nie jest konieczne. Zwykły olej wysokiej jakości jest wystarczający i pozwoli na długotrwałą pracę.
W starszych silnikach jednak w większości przypadków stosowanie dobrej jakości dodatków przy wymianie oleju jest jak najbardziej wskazane. Taki silnik samochodowy pracuje pod dużym obciążeniem i jest po prostu mocno zużyty, w związku z tym olej należy wymieniać częściej, niż zaleca producent. Dodanie specjalnych substancji, które poprawiają pracę silnika i ograniczają zużycie oleju, jest wskazane w takiej sytuacji.
Kiedy warto sięgnąć po preparat do oleju? Rekomendujemy to zawsze w przypadku starszych silników, o wyższych przebiegach. A szczególnie gdy:
- samochód wydaje się słabszy, mimo braku widocznych problemów
- spalanie zaczyna rosnąć
- z rury wydechowej wydobywa się czarny dym podczas uruchamiania silnika
- silnik chodzi głośno.
Czy warto stosować dodatki do oleju silnikowego? Opinie użytkowników
Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować dodatki do oleju silnikowego, sprawdź opinie użytkowników, którzy je przetestowali:
Zdecydowanie zauważalna cichsza i równiejsza praca silnika. Silnik lżej pracuje, żwawiej przyspiesza, łatwiej odpala i mniej pali. Przedtem zdarzało się od czasu do czasu, że z rana miałem kłopoty z odpaleniem. Teraz nie ma żadnego z tym problemu. [Ryszard Gola]
Po przejechaniu za pierwszym razem ok. 130 km na postoju silnik był słyszalny prawie jak wentylator, naprawdę pracował bardzo cicho i równo. Później z upływem kilometrów wydawało mi się auto jakby zrywniejsze podczas jazdy i tak już chyba pozostało. Preparat wyrównał mi też słabe ciśnienie sprężania na 2 cylindrze [Mirosław Andrzejak]
Zapraszamy Cię na naszą stronę, gdzie możesz znaleźć więcej rzetelnych i szczegółowych opinii użytkowników. Są na niej dostępne szczegółowe informacje na temat skuteczności dodatków, ich wpływu na wydajność silnika i spalanie paliwa, a także ich działania ochronnego na elementy silnika.
Aby zapoznać się ze wszystkimi opiniami – przejdź na naszą stronę.