Jak poprawić osiągi silnika w motocyklach?

Jak poprawić osiągi i wydłużyć żywotność silnika w motocyklach?  

Motocykle to wyjątkowe pojazdy, które łączą w sobie emocje, wygodę i oszczędność. Aby cieszyć się ich niezawodnością oraz osiągami, ważne jest dbanie o silnik i jego eksploatację. Prawidłowe utrzymanie funkcjonowania silnika pozwala uniknąć kosztownych napraw, zwiększa bezpieczeństwo jazdy i pozytywnie wpływa na wartość motocykla na rynku wtórnym. Poniżej przedstawimy najważniejsze elementy konserwacji silnika, takie jak wymiana oleju silnikowego, filtrowanie powietrza i paliwa oraz inne czynności, które przyczynią się do długotrwałego i bezawaryjnego funkcjonowania serca naszego motocykla. 

Wymiana oleju silnikowego 

Jednym z kluczowych elementów dbania o silnik motocykla jest regularna wymiana oleju silnikowego. Olej odpowiada za smarowanie, chłodzenie i ochronę silnika przed korozją. Stosuj olej o odpowiedniej lepkości i specyfikacji, zalecanej przez producenta motocykla. Wymieniaj olej i filtr oleju zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle co 3000-5000 km.

Zalecamy również dodatkowo regularnie razem z wymianą oleju stosowanie specjalnych dodatków do oleju silnikowego, takich jak np.  Ceramizer CMX do regeneracji silników i skrzyń biegów motocykli czterosuwowych sportowych i ekstremalnych. Zadaniem tego preparatu jest regeneracja i zabezpieczenie części silnika motocyklowego oraz skrzyni biegów przez dalszym zużyciem. Preparat ten tworzy specjalną powłokę ceramiczną, dzięki której części silnika, podlegające siłom tarcia, zostają poddane regeneracji i stają się nawet 10-krotnie mocniejsze.

Wymiana filtrów powietrza i paliwa 

Regularna wymiana filtrów powietrza i paliwa to kolejny ważny aspekt konserwacji silnika. Filtr powietrza zapewnia odpowiednią ilość czystego powietrza dostarczanego do silnika, podczas gdy filtr paliwa chroni układ wtryskowy przed zanieczyszczeniami. Wymieniaj filtry zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 10 000-20 000 km. 

Wydajne osiągi dzięki prawidłowemu doborowi paliwa 

Stosowanie odpowiedniej jakości paliwa ma wpływ na osiągi i trwałość silnika motocyklowego. Unikaj tankowania na podejrzanych stacjach paliw oraz używaj paliwa o oktanowaniu zalecanym przez producenta. Jeśli motocykl jest wyposażony w silnik z wysokim stopniem sprężania, warto rozważyć użycie paliwa o wyższym oktanowaniu.  

Jeżeli jednak już zdarzy Ci się zatankować paliwo gorszej jakośći, bądź widzisz, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie układu paliwowego, z pomocą może przyjść uszlachetniacz do paliwa Ceramizer CP. Oprócz swoich właściwości uszlachetniających i poprawiających jakość paliwa, preparat ten posiada właściwości oczyszczające w obrębie najbardziej newralgicznych części układu zasilania paliwem. Pomaga usunąć nagromadzone w trakcie eksploatacji nagary i laki. 

Optymalizacja układu wydechowego 

Układ wydechowy ma również wpływ na osiągi silnika, a jego optymalizacja może przynieść zauważalne korzyści. Warto zainwestować w sportowy układ wydechowy, który zapewni lepszy przepływ spalin, redukcję masy i poprawę dźwięku. Pamiętaj jednak, aby zachować zgodność z przepisami prawa i dbać o środowisko. 

Prawidłowe rozgrzewanie silnika i utrzymanie odpowiedniej jego temperatury 

Rozgrzewanie silnika przed jazdą to ważny element dbania o jego trwałość. Po uruchomieniu silnika, poczekaj kilka minut, aby olej silnikowy rozgrzał się i dotarł do wszystkich ważnych komponentów. Unikaj wysokich obrotów i dużego obciążenia silnika, dopóki nie osiągnie optymalnej temperatury pracy. Ponadto pamiętaj o dobrym chłodzeniu silnika. W przypadku motocykli chłodzonych cieczą, sprawdzaj regularnie poziom płynu chłodzącego oraz jego jakość. W przypadku motocykli chłodzonych powietrzem, dbaj o czystość i sprawność układu chłodzenia, np. poprzez czyszczenie radiatora. Unikaj przegrzewania silnika, zwłaszcza w upalne dni czy podczas intensywnej jazdy. 

Regularne przeglądy i serwisowanie 

Systematyczne przeglądy oraz serwisowanie motocykla to kolejny kluczowy aspekt, jeżeli chcesz cieszyć się długą i bezproblemową jazdą swoim motocyklem. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących przeglądów i wymiany poszczególnych części, takich jak pasek rozrządu, łańcuch rozrządu czy sworzeń korbowodu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów czy nieprawidłowości, zasięgnij porady fachowca. 

Unikanie nadmiernego obciążenia silnika 

Chociaż motocykle są zaprojektowane do szybkiej jazdy i sportowych osiągów, warto pamiętać, że nadmierne obciążanie silnika może skrócić jego żywotność. Unikaj długotrwałej jazdy na wysokich obrotach oraz przeciążania motocykla, zwłaszcza na długich dystansach czy podczas jazdy z pasażerem. 

Regularny monitoring łańcucha motocyklowego 

Łańcuch motocyklowy pełni kluczową rolę w przekazywaniu napędu z silnika na koło tylnie, co pozwala na skuteczne przemieszczanie się pojazdu. Regularne sprawdzanie łańcucha jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa, osiągów i trwałości nie tylko samego łańcucha, ale również innych komponentów układu napędowego. Pamiętaj o regularne sprawdzaniu i dostosowywaniu napięcia łańcucha zgodnie z zaleceniami producenta, weryfikuj stan zużycia łańcucha i zębatek, używaj produktów do smarowania i czyszczenia łańcucha oraz w razie potrzeby pamiętaj o jego wymianie.  

Jeżeli jesteś właścicielem jednego z motocykli szosowych bądź motocykli off-road, tutaj z pomocą może przyjść Ceramizer CMC. Jest to smar ceramiczny o specjalnej formule, służący smarowaniu, regeneracji oraz zabezpieczaniu łańcucha motocyklowego przed zużyciem. Jego działanie jest podobne do działania dodatku do oleju silnikowego. Produkt ten tworzy specjalną ceramiko-metalową powłokę na łańcuchu i zębatkach. W rezultacie, łańcuch jest regenerowany, a czas jego eksploatacji się przedłuża. Ten smar także hamuje rozciąganie łańcucha. Charakteryzuje się właściwościami hydrofobowymi, co oznacza, że utrzymuje się na łańcuchu nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Podsumowanie 

Pamiętaj, że poprawa osiągów i wydłużenie żywotności silnika w motocyklach to efekt przemyślanej eksploatacji oraz dbałości o jego konserwację. Regularne przeglądy, wymiana oleju i filtrów, optymalizacja układu wydechowego oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy, jak również dbanie o prawidłowy stan łańcucha motocyklowego, to tylko niektóre z aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki tym praktykom, możemy cieszyć się niezawodnością i świetnymi osiągami naszego motocykla. 

Poprzedni post:
Przyczyny dymienia samochodów z silnikiem diesel: co oznacza kolor dymu?
Następny post:
Ceramizery do ciągników i maszyn rolniczych. Poznaj innowacyjne rozwiązania dla Rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *