Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność - preparaty do regeneracji silnika, skrzyni biegów i innych mechanizmów ...

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność

Samochody ciężarowe to pojazdy, które są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju usterki. Wynika to, przede wszystkim, z trudnych warunków ich eksploatacji. Tysiące przejechanych kilometrów, nieznane i często słabej jakości drogi oraz zmieniający się kierowcy sprawiają, że te prawdziwe cuda motoryzacji często przedwcześnie mierzą się z różnego rodzaju usterkami. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, w którym dowiesz się, jak odpowiednio dbać o samochód ciężarowy.

Nieprawidłowa jazda

Tak samo, jak w przypadku zwykłych samochodów osobowych, również auta ciężarowe często narażone są na złą eksploatację. Podstawowym i najczęściej spotykanym błędem jest nadmierne obciążanie nierozgrzanego silnika. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki samej jazdy – samochody ciężarowe często narażone są na wielogodzinne postoje, po których następuje dynamiczne ruszanie. Wówczas Twój silnik jest bardziej podatny na usterki, ponieważ nierozgrzany olej nie zapewnia mu ochrony.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zbyt gwałtownego wyłączania silnika. Z tego względu ostatnie kilometry powinniśmy pokonywać z nieco mniejszą mocą. Dla zapewnienia optymalnej temperatury mechanizmu, możemy odczekać kilka minut na jałowym biegu przed jego wyłączeniem. Ponadto częstym błędem wielu kierowców jest wyprzedzanie innego pojazdu na zbyt niskich obrotach. Wówczas osiągamy zbyt wysokie graniczne prędkości silnika, co skutkuje rozrzedzeniem oleju, a w konsekwencji szybszym zużyciem pompy oleju lub przytkaniem kanalików olejowych.

Warto pamiętać, że nieprawidłowa eksploatacja może wymusić na nas nawet remont silnika. Koszt takiego przedsięwzięcia  w przypadku samochodu ciężarowego rozpoczyna się od  dziesięciu tysięcy złotych i zależy od rodzaju usterki.

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych

Samochody ciężarowe to przede wszystkim pojazdy, które pobijają rekordy przejechanych kilometrów. Ze względu na ich wzmożoną eksploatację, należy zadbać o regularną wymianę płynów. Choć producenci stale wydłużają częstotliwość wymiany oleju, należy pamiętać, że olej traci swoje właściwości smarne po przejechaniu 40-60tysięcy kilometrów.

Po tym przebiegu można spodziewać się zwiększonego tarcia, podwyższenia temperatury pracy podzespołów oraz szybszego zużywania się mechanizmów.

Jeśli zastanawiasz się, jaki olej do silnika sprawdzi się najlepiej, w tym przypadku należy kierować się zaleceniami samego producenta. Aby dodatkowo zabezpieczyć cały mechanizm, warto również zainwestować w odpowiedni dodatek do oleju silnikowego. Najlepiej zdecydować się na specyfik, który nie tylko zmniejszy zużycie oleju, ale również będzie wyróżniał się właściwościami regeneracyjnymi. Jednym z najczęściej polecanych produktów są  Ceramizery. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz pobór paliwa, ale także utwardzisz i podwyższysz odporność powierzchni trących na zużycie.

Warto również pamiętać, że sytuacja odwrotna, czyli stosowanie zbyt dużej ilości oleju także nie jest wskazana. Wówczas może dojść do podwyższenia ciśnienia w układzie smarowania. Tym samym zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się niebezpiecznych wycieków.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na poziom płynu chłodniczego oraz sprawność całego układu. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania silnika, którego naprawa bądź wymiana będzie wiązała się z ogromnymi kosztami. Wówczas właściciele samochodów muszą mierzyć się z uszkodzeniem uszczelki pod głowicą, co może wiązać się z pęknięciem lub przegrzaniem pierścieni tłokowych. Zapieczenie pierścieni, poza generowaniem dodatkowych kosztów naprawy, może również utrudnić rozruch silnika oraz spowodować nadmierny pobór oleju. Aby tego uniknąć, najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości dodatki do oleju silnikowego, które zmniejszą współczynnik tarcia, co w konsekwencji zminimalizuje prawdopodobieństwo uszkodzenia czy zatarcia silnika.

Odpowiednia jakość paliwa

Zdecydowanie najważniejszym płynem eksploatacyjnym w naszym pojeździe jest paliwo. W związku z tym warto zadbać o jego odpowiednią jakość. W miarę możliwości postaraj się unikać niesprawdzonych stacji oraz wybieraj paliwo o wysokiej wartości oktanowej. Jeśli nie do końca wiesz, jakie paliwo będzie najlepsze dla Twojego auta, sprawdź instrukcję do niego dołączoną. To właśnie z niej dowiesz się wielu przydatnych ciekawostek, które pomogą Ci jak najlepiej dbać o Twoje auto.

Pamiętaj jednak, że tanie, niesprawdzone paliwa powodują mało efektywne spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, a po pewnym czasie mogą również spowodować zniszczenie silnika. Niestety ze względu na długie i wymagające trasy, samochody ciężarowe znacznie częściej są narażone na złej jakości paliwa. W związku z tym, aby chronić nasz mechanizm, najlepiej zastosować uszlachetniacz do paliwa, który zmniejszy ryzyko zniszczenia silnika po zatankowaniu paliwa niskiej jakości. Poza właściwościami ochronnymi uszlachetniacz do paliwa Ceramizer CP oczyszcza wtryski, komorę spalania oraz grzybki zaworów, co pozytywnie wpływa na żywotność pojazdu.

Poprzedni post:
Jakie są objawy zużycia się świec zapłonowych i kiedy je wymienić
Następny post:
Zużyte pierścienie tłokowe - co jest przyczyną i jak to naprawić niewielkim kosztem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *